O zegarku szkieletowym słów kilka

O zegarku szkieletowym słów kilka

Zegarki szkieletowe to najbardziej efektywny rodzaj czasomierzy. Ich ażurowa konstrukcja pozwala na podziwianie pracy mechanizmu zegarka.

Co to jest zegarek szkieletowy?

Nie ma ścisłej definicji określającej zegarki typu skeleton ( zegarek szkieletowy ). Ogólnie przyjmuje się, że jest to zegarek, w którym poszczególne elementy ukrywające wewnętrzny mechanizm zostały celowo usunięte lub zmodyfikowane, tak aby mechanizm zegara stał się widoczny. W skeletonie brak jest klasycznej tarczy, dzięki temu użytkownik może podziwiać mechanizm pracy swojego zegarka.

Tworzenie zegarka z widocznym mechanizmem jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem. W nowoczesnym zegarmistrzostwie istnieją dwie różne sposoby tworzenia tego typu czasomierzy. W wersji tradycyjnej zegarmistrzowie usuwają zbędne elementy z konstrukcji zegarka. Wiercą drobne dziury w częściach, rzeźbią skomplikowane wzory i wkładają olśniewające klejnoty. Każde cięcie musi być idealnie precyzyjne. Ta metoda z jednej strony wytwarza klasycznie elegancki wygląd szkieletu, z drugiej ma również ograniczenia dotyczące możliwego designu, ponieważ bazuje się zawsze na standardowych komponentach.

W bardziej nowoczesnym podejściu do tworzenia zegarków szkieletowych czyli zegarków z widocznym mechanizmem - mechanizmy są projektowane i produkowane od podstaw specjalnie z myślą o szkieletowej konstrukcji. W ten sposób umożliwia widoczność jak największej liczby ruchomych elementów, zachowując jednocześnie unikalny kod estetyczny.

Zegarek szkieletowy - TRIBERG


Historia zegarka szkieletowego


Zegarki szkieletowe z odkrytym mechanizmem po raz pierwszy pojawiły się w okresie oświecenia we Francji, za sprawą André-Charles Caron'a - nadwornego zegarmistrza króla Ludwika XV. W 1760 roku André-Charles Caron zaprojektował pierwszy na świecie zegarek, w którym przednia tarcza była całkowicie przezroczysta, ujawniając skomplikowane wewnętrzne działanie. Wynalazek Carona znany jest obecnie jako zegarek ażurowy lub szkieletowy.
Zegarki szkieletowe, ze względu na czasochłonny i skomplikowany proces produkcji, przez długi czas były towarem luksusowym i wytwarzano je wyłącznie na indywidualne zamówienie.

Zegarek typu skeleton jeszcze większego znaczenia nabrał 200 lat później, gdy istnienie branży zegarmistrzowskiej wisiało na włosku. W latach 70., kiedy rynek został zalany tanimi, łatwymi w produkcji, a jednocześnie bardzo precyzyjnymi zegarkami kwarcowymi wiele zegarmistrzowskich marek stanęło na skraju bankructwa. Szwajcarscy producenci zegarków mechanicznych nie byli w stanie konkurować z zegarkami kwarcowymi ani w zakresie ceny, jak i dokładności, dlatego postawili na design i zegarmistrzowski kunszt. A co może lepiej pokazać maestrię pracy mechanizmu niż zegarek nieposiadający tarczy, w którym cała konstrukcja widoczna jest jak na dłoni?

Szkieletowy zegarek z tarczą odsłaniającą wszystkie jego skomplikowane wewnętrzne funkcjonalności — był dostatecznym i widocznym dowodem wysokich umiejętności twórcy. Po pojawieniu się zegarków kwarcowych owalna tarcza skeletonu stała się dla kolekcjonerów sposobem na wysłanie sygnału oznaczającego wyższość unikalnego, mechanicznego czasomierza, nad masową produkcją.

Współczesne zegarki skeletony ( z widocznym mechanizmem )


Po kryzysie kwarcowym wielu producentów zegarków, jak Patek Philippe, Audemars Piguet, Vacheron Constantin i Jaeger-LeCoultre, zaczęło ponownie inwestować w zegarki szkieletowe. Powstawały również nowe marki, które oparły się niemal w całości o produkcję zegarków typu skeleton. Taką była ekskluzywną marka stworzona w 1999 roku przez Richarda Mille. Zegarki szkieletowe Richard Mille o futurystycznym designie, powstałe przy wsparciu zaawansowanych technologii, to jedne z najbardziej rozpoznawalnych (i najdroższych) skeletonów na świecie.

Zegarek szkieletowy stał się synonimem maestrii, tradycji i zegarmistrzowskich umiejętności. Od tego czasu czasomierze ze szkieletową tarczą należą do jednych z najbardziej pożądanych typów zegarków, a producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej zaskakujących projektów.

Dziś praktycznie każda marka zegarkowa w swoim portfolio ma, chociażby jeden zegarek szkieletowy. Efektownie wyglądający na nadgarstku zegarek z odkrytym mechanizmem można kupić już w cenie do 2000 PLN, a nawet do 1000 PLN.

W kolekcji  Carl von Zeyten znajduje się kilka wartych uwagi skeletonów, które urzekają nie tylko estetyką i unikalnym designem, ale przede wszystkim wysoką jakość wykonania. Niemiecki  producent znany jest właśnie z projektów zegarków szkieletowych męskich i skeletonów damskich, które należą jednocześnie do najchętniej kupowanych z portfolio marki. Wśród bestsellerowych zegarków z widocznym mechanizmem Carl von Zeyten znajdują się takie modele jak NEUSTADT, NEUKIRCH, TRIBERG 0013RBL, zzegarek szkieletowy damski WILDSEE a przede wszystkim ST. GEORGEN 0014RSL. 

Zobacz zegarki szkieletowe , zegarki męskie automatyczne Carl von Zeyten

Opublikuj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie publikowany)
   WWW: (Adres URL http://)
* Komentarz:
Przepisz kod