Słońce i księżyc na tarczy czyli wskaźnik dzień-noc w zegarku

Słońce i księżyc na tarczy czyli wskaźnik dzień-noc w zegarku

Wskaźnik dzień-noc to jedna z tych funkcji, które wprowadzają wiele ożywienia do tarczy zegarka. Po co ta funkcja w zegarku? Czy jest tylko elementem designu, a może czymś więcej?


Po co wskaźnik dzień-noc w zegarku?


Zaprojektowanie tego typu komplikacji wynikało z praktycznej potrzeby, a inspiracją byli marynarze pływający na łodziach podwodnych. Członkowie załogi łodzi podwodnej, którzy zanurzeni byli  się przez długi czas w morskich głębinach z dala od światła słonecznego, po pewnym czasie zaczynali mieć problemy z rozróżnieniem pory dnia. Dla nich prosta funkcja w zegarku miała zatem wielkie znaczenie. Ze wskaźnika dzień-noc mogli w prosty sposób odczytać czy na powierzchni wstało już słońce lub czy trzeba już kłaść się spać.

Zegarek szkieletowy FREIBURG ze wskaźnikiem dzień-noc

Jak odczytywać wskazania funkcji?Obecnie mało kto spędza czas na łodziach podwodnych, ale funkcja dzień-noc nadal się przydaje. Tę funkcję można znaleźć głównie (choć nie wyłącznie) w zegarkach z wyświetlaczem czasu GMT / podwójnego czasu lub wyświetlaczem czasu światowego. Z niej możemy się dowiedzieć, czy w innych strefach czasowych jest dzień czy noc.

Wskaźniki dzień-noc są często łączone z 12-godzinnym wyświetlaczem drugiej strefy czasowej, dzięki czemu lepiej widać, która aktualnie jest godzina i jaka pora (dnia czy nocy) panuje na innym  kontynencie. Czasami są one również używane w zegarkach z pojedynczą strefą czasową i często sparowane ze wskaźnikiem fazy księżyca lub innymi wskaźnikami kalendarzowymi.

Odczytywanie funkcji dzień- noc jest jeszcze prostsze niż ze wskaźnika faz księżyca. We wskaźniku faz księżyca w okienku pokazywały się kolejne fazy satelity Ziemi, funkcja dzień-noc wskazuje gwiazdę aktualnie świecąca na niebie. W zależności od pory w okienku możemy zobaczyć księżyc (noc) lub słońce (dzień).

Tarcza ze wskaźnikiem dzień-nocJak wygląda wskaźnik dzień-noc w zegarku?Obecnie komplikacja dzień-noc w zegarku w większości przypadków pełni funkcje estetyczne. Wiele prostych, nowoczesnych wskaźników dzień-noc ma postać dwukolorowej (jasno-ciemnej) tarczy. Bardzo często wskaźniki te przyjmują piękną formę graficzną. Poruszające się elementy odwzorowujące słońce i księżyc dodają tarczy dynamiki i interesującego wyglądu. W kolekcji Carl von Zeyten jest kilka zegarków wyposażonych w tak efektownie prezentujący się wskaźnik dzien-noc. Należą do nich między innymi bestsellerowe zegarki szkieletowe z linii NEUSTADT, KIRNBACH, FREIBURG oraz NEUKIRCH, a także zegarki open heart z linii CALW oraz NAGOLD. We we wszystkich przypadkach funkcja została w atrakcyjny sposób wkomponowana w tarczę czasomierza, współtworząc niepowtarzalny design.

Zobacz zegarki ze wskaźnikiem dzień-noc

Opublikuj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie publikowany)
   WWW: (Adres URL http://)
* Komentarz:
Przepisz kod

Newsletter

Zapisz się do newslettera, by otrzymywać najnowsze
informacje o nowościach i promocjach!